Vitaly Portnikov (vokintrop) wrote,
Vitaly Portnikov
vokintrop

Зеленський наступає на граблі Єльцина

Рішення президента України Володимира Зеленського тимчасово усунути з посади судді голову Конституційного суду України Олександра Тупицького повернуло мене у 1993 рік
Тоді президент Росії Борис Єльцин в розпалі протистояння зі з'їздом народних депутатів відсторонив від посади голови Конституційного суду Валерія Зорькіна і призупинив діяльність самого суду. Конституційний суд Росії відновив свою роботу вже після референдуму щодо нового Основного закону країни і обрав нового голову.

Згодом виявилося, що цей крок Єльцина став кроком до нового російського авторитаризму. Судді засвоїли урок. Конституційний суд все більшою мірою перетворювався на інструмент президентського єдиновладдя. Саме Валерій Зорькін, який - іронія долі - повернувся у крісло голови Конституційного суду Росії - став символом сервільності конституційних суддів. І саме Зорькін провів через суд скандальне рішення, яке схвалило анексію Криму - хоча це рішення прямо суперечило Конституції Росії. Однак відповідало бажанням Володимира Путіна. Саме Путін, а не Конституція Росії, визначають рішення суду. Ось, власне, і весь підсумок 1993 року.

У наших умовах рішення Зеленського - при тому, що всі ми розуміємо, що Тупицький аж ніяк не ідеал судді-конституціоналіста - призведе не до авторитаризму, а до хаосу. Єльцин готовий був боротися з опонентами за допомогою сили. У Зеленського таких можливостей немає. А навіть якщо б вони і були - в Києві побоялися б їх застосувати зі страху перед реакцією Заходу. Зеленському потрібні гроші, потрібна підтримка цивілізованого світу. І це прекрасно розуміють у Конституційному суді. Що буде робити президент, якщо судді скасують його указ? Видасть новий? Розжене суд? Здійснить державний переворот? Зрозуміло, що все це риторичні питання. Зеленському важливіше демонструвати владу, а не застосовувати її. Ніякої реальної влади в руках цієї людини немає і вже не буде.

Втім, я не виключаю, що плодами діяльності Зеленського у майбутньому скористається інша людина, як Путін скористався наслідками діяльності Єльцина. Єльцин все ж боявся піти до кінця шляхом встановлення авторитарної диктатури, та й такий шлях суперечив його політичним принципам. А Путін не боявся нічого.

І якщо наступником Зеленського виявиться людина з авторитарними нахилами, ми ще згадаємо день відсторонення судді Тупицького.

https://espreso.tv/article/2020/12/30/vitaliy_portnykov_zelenskyy_nastupaye_na_grabli_yelcyna
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments