Vitaly Portnikov (vokintrop) wrote,
Vitaly Portnikov
vokintrop

Чавес як Ленін

Виконувач обов’язків венесуельського президента Ніколас Мадуро пообіцяв, що його співгромадяни будуть мати можливість завжди бачити тіло свого померлого вождя Уго Чавеса: його забальзамують як Леніна й виставлять у Музеї революції.
 
Важко не погодитись з класиком: всі авторитарні сімейства мають схожий вигляд. Тіло Леніна в Мавзолеї на Червоній площі давно вже сприймається як справжній анахронізм. Багато хто з мешканців мавзолеїв перестав бути ідолом. Однак навіть і в наші часи ми стикаємось із бажанням забальзамувати, використати, створити ікону.
 
І справа тут навіть не в особистому бажанні вождів лежати вічними муміями. Це – в інтересах їхніх нащадків, які створюють нову релігію, за допомогою якої збираються утримувати владу. Й померлий вождь має стати новим Богом цієї релігії. Із Леніним відбулося саме так. Згодом гарячий прихильник цього бальзамування Сталін й сам – щоправда, ненадовго – приєднався до нього в Мавзолеї.
 
Проте Ленін і Сталін були богами атеїстичної держави, що боролася із релігією майже як із конкуренткою. Чавес вдавав із себе ревного католика – як і все його оточення. Однак цим віруючим людям не здається дивним, що вони позбавляють свого кумира й друга поховання, примушують його знайти спокій не на цвинтарі, а в музеї, як експонат. Вони вже не думають про Чавеса, вони дбають про себе. Й, можливо, покійний президент Венесуели їх зрозумів би – адже також був майстром утримання влади за будь-яких умов.
 
Чавес як Ленін
Tags: Венесуэла
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment